TÁMOP-3.2.3/A-11/1-2012-0150
Társadalmi Megújulás Operatív Program keretén belül a TÁMOP-3.2.3/A-11/1-2012-0150 "Építő közösségek" 3. ütem - A) közművelődési intézmények a kreatív iparral kapcsolatos alapkompetenciák fejlesztését elősegítő új tanulási formák szolgálatában.
Projekt gazda:
Kunhegyes Város Önkormányzata
Projekt megvalósulásának ideje:
2012. 09. 01. - 2014. 11. 30.
„Csak ami tanít, csak azt érdemes Őrizni, védeni, mint érdemet. Nem regék habja,nem szép mesék: asszonyok szőtték az idő köntösét, az idő arcát férfiak faragták, vetését vetették, termését aratták, nem raktak falat itt óriások, a föld népe rakta, soha mások.”
Köszöntöm Önt, ki honlapunkon olvassa ezt a bemutatkozó írást, amely az Ilosvai Varga István Városi Művelődési Központ „Útravaló a kreatív jövőbe” című programját kínálja. Külön figyelemmel köszöntöm a gyerekeket, kik érdeklődéssel fordulnak a kétkezi alkotó, és önmegvalósító művészi tevékenységek iránt. Kiadványunk elsődleges célja egy olyan program megismertetése, mely a köröttünk felnövekvő gyermekek számára kínál jövőbe mutató kreatív ismereteket, a múltunkban gyökerező, kétkezi tevékenységek megismertetésével, elsajátításával.
Térségünk jellemzőit számba véve tudjuk, milyen nehézségek határozzák meg mindennapjainkat. Az egyre csökkenő népesség, szociális és foglalkoztatási problémák, a tartós munkanélküliség és ebből eredő gazdasági, társadalmi nehézségek, a többszörösen hátrányos helyzetű gyerekek szocializációs nehézségei, az egyedi helyzetektől függő megoldási módokat kívánnak. Mindezek együttesen hatnak céljainkra, és határozzák meg az életünket, jövőnket.
Célunk az iskolai képzésben szerzett tudáshoz kapcsolódva, a közművelődésben rejlő lehetőségek segítségével a különböző alkotói területek elméleti és gyakorlati folyamatait megismertetni, elsajátíttatni a bekapcsolódó gyerekekkel. Az így megszerzett ismeretek révén közvetve a pályaválasztó diákság helyes döntését szeretnénk elősegíteni.
Céljaink megvalósításához múltunkban gyökerező értékeinkhez kell visszanyúlnunk. A hagyományok kreatív felhasználásával, jövőbeni használatra való átadásával egyéni életcélt kínálva, településünk megtartó erejét szeretnénk erősíteni.
Programunk elsősorban a településünk, Kunhegyes népi kultúráját, kézműves hagyományait, művészeti értékeit közvetíti, használatra adja át a felnövekvő generációnak, azzal a szándékkal, hogy művelői, továbbvivői legyenek az általuk választott mesterségeknek. Az alkotókészség, fantázia, kreativitás, egyéni látásmód fejlesztése mellett a múltunkról való hiteles információk együttesen jelenthetik a résztvevő gyerekek számára a későbbiekben jól kamatoztatható tudást.
Reményeink szerint az egyes alkotói területek ismeretanyagának elsajátításával, a szükséges képességek birtokában olyan produktumokat készítenek a résztvevők, melyek a sikerélményen túl a pályaválasztáshoz kínálnak alternatívákat.
Bízunk benne, hogy az itt felsorakoztatott információk kellő segítséget adnak, programjaink pedig valóban útravalóként szolgálnak a bekapcsolódók jövőjének formálásában.
Az alábbi gondolattal invitálom az érdeklődőket az egyes tevékenységek kipróbálására.
„A múltat tiszteld, s a jelent vele kösd a jövőhöz!”
(Vörösmarty M.)
Kunhegyes a Tiszafüred kistérségben található, 700 éves múltra visszatekintő alföldi kun város. Történelmi múltja, kulturális értékei, hagyományai révén több tekintetben is meghatározó szereppel bír a körülötte elhelyezkedő térségi települések számára. A Tiszától alig 12 km-re fekszik, gyakran a Tisza-tó kapujaként is említik. Lakosainak életkörülményeit alapvetően meghatározta évszázadokon át a mezőgazdaság, az ahhoz kapcsolódó tevékenységek. Ebből is következően több olyan mesterség vert gyökeret az idők során településünkön, mely a téli időszakban megélhetési forrást biztosított az itt élőknek. Városunk és térségünk ma élő, és alkotó mesterei őrzői mindezen tudásnak, így hiteles közvetítői lesznek az egyes tevékenységeknek.
Szentpéteriné Lévai Mária projektmenedzser
|